KLÁŠTER SV. VORŠILY

Sbírka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

HISTORIE

Stavba Kláštera sv. Voršily je datovaná do let 1732 - 1735. Autorem plánů byl Kilián Ignác Dientzenhofer, mistr vrcholného baroka a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách. Do roku 1749 byla však vybudována jen polovina konventu. Kostel a druhá polovina konventu zůstala pouze v plánech. Sochařská výzdoba na štítu rizalitu z let 1738-39 je zřejmě od Jana Brázdy z Litoměřic. Až v letech

1897-1901 se rozhodlo o výstavbě kostela svěřené prof. Friedrichu Ohmannovi, uznávanému znalci barokní architektury a umění. Kostel tak harmonicky doplňuje Dientzenhoferovu architekturu. Původně prostory sloužily k bydlení sester, které v klášteře vyučovaly až do roku 1950. V době totality zde sídlily památkářské dílny, v dalších letech Státní okresní archiv. Klášter je chráněnou kulturní památkou České republiky.

foto: Ivan Popl

SOUČASNOST

Od sester voršilek, které se po dlouhých letech působení v Kutné Hoře přestěhovaly do Prahy a Olomouce, koupila budovu kláštera v roce 2016 Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora. Původním záměrem bylo využít celou budovu kláštera pro vzdělávání, prostory však těmto účelům legislativně nevyhovovaly. V prázdném severním křídle kláštera farnosti přišlo nájemní bydlení jako smysluplné a udržitelné. V roce 2023 se tak začalo s přestavbou konventu kláštera na 20 bytů a ateliérů. Citlivou rekonstrukci provedla Kutnohorská stavební, s.r.o. a místní řemeslníci, podle návrhu firmy Kodet architekti s.r.o..

KAM DÁL?

MÁTE ZÁJEM O PRONÁJEM BYTU?

V případě zájmu vyplňte prosím náš formulář a my se vám rádi ozveme.

KONTAKT

BYTY U SV. VORŠILY

Jiřího z Poděbrad 288, 284 01 Kutná Hora


Ozvěte se nám:

email: sarka.schwarzova@khfarnost.cz

Tel.: +420 737 450 866 (po-pá mezi 8-15 hodinou)


Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora

Jakubská 1

284 01 Kutná Hora
字母f图标